Tıbbi Arı Bitkileri ve Tıbbi Arıcılık

Yrd. Ali Timuçin Atayoğlu (Türkiye) ve Dr. Stefan Stangaciu (Romanya) moderatörlüğünde gerçekleşen Tıbbi Arı Bitkileri ve Tıbbi Arıcılık oturumunda “Arı Ürünleri Üretiminde Sürdürülebilirlik” başlığı ile Agr. Müh. Mustafa Kösoğlu (Türkiye), “Tıbbi Arı Bitkileri” başlığı ile Dr. Stefan Stangaciu (Romanya) ve “Çiçek, Nektar ve Bal” başlığı ile Kadriye Sorkun (Türkiye) konuşmacı olarak yer aldı.

Böcekler ve diğer hayvanlar aracılığı ile bitkilerde tozlaşma ve döllenmeden bahsedilen oturumda, tıbbi arıcılığın prensipleri ile tıbbi arı bitkileri hakkında bilgi verildi. Arı ürünleri üretiminde sürdürübilirliğe örnek olarak Anadolu insanının İ.Ö. 600’lü yıllarda arıları evcilleştirdiğinin anlatıldığı oturumda Türkiye’nin önemli bir gen merkezi olduğu, iklim ve nektar açısından yüksek kapasiteli olduğu ve dünya çam balının yüzde 95’inin ülkemizde üretildiği söylendi.


#WorldApi #Apiterapi #Apikültür #Propolis #Bee #Arıcılık #Bal #OrganikBal #Beekeeper #Honey #GlobalBeeMedicine
#BeeMedicine #ApiterapiDerneği BEEO Arı Ürünleri Balparmak
#IPRG #Ekspoturk #Beeo #Balparmak ApiMaye Beekeeping Innovations İmeceMobil
Medipol Üniversitesi Medipol Sağlık Grubu Ekspoturk T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI (MINISTRY OF AGRICULTURE AND FORESTRY) DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Uludağ Üniversitesi #agriculture